Jak spełnić nowe wymagania w Programie Google Partners?

Aktualizacja z dnia 24.02.2021. Nowe informacje w tym kolorze.

Google ogłosiło zmiany dotyczące programu. Nowe zmiany wejdą dopiero w lutym 2022 roku. Co się zmieni? Na to wygląda, że zmianie ulegną najbardziej kontrowersyjne elementy, które należy spełnić, by być Partnerem Google, czyli Rekomendacje i liczba osób, które muszą zdać egzaminy. Więcej poniżej.

Nowe wymagania dotyczące programu Google Partners zostały ogłoszone w 2020 roku, ale przez pandemię zaczną one obowiązywać z początkiem 2021 roku. W lutym 2022 roku.

Co się zmienia?

Wydatki na koncie MCK wzrastają z 10 000 USD do 20 000 USD w ciągu ostatnich 90 dni. Wydatki pozostają na poziomie 10 000 USD.

Skuteczność analizowana na podstawie wyniku optymalizacji. Ten wymóg również jest kontrowersyjny, ponieważ rekomendacje nie zawsze (praktycznie w 80%) nie spełniają założeń dotyczących danych kampanii. Ale nie o tym tutaj… W nowych zasadach Wynik Optymalizacji musi być na poziomie minimum 70%. Co więcej, bardzo możliwe, że odrzucenie Rekomendacji również będzie brane pod uwagę w wyliczeniu Wyniku Optymalizacji. W tej chwili odrzucenie wpływało na zwiększenie Wyniku Optymalizacji do 100%, ale system nadal widział odrzucone Rekomendacje i finalnie nie podwyższał Wyniku do statusu Partnera Google.

Największe problemy przyniósł wymóg liczby osób, które muszą uzyskać certyfikaty Google. Dlaczego problem? Ponieważ certyfikat musi uzyskać aż 50% Użytkowników w tej samej domenie e-mail co email administratora głównego konta MCK zgłoszonego do Programu Google Partners.

W tej chwili możemy wybrać sami ilu faktycznie jest specjalistów w naszej firmie, co ogranicza branie pod uwagę przez system administratorów z tym samym aliasem, czyli np. maile Klientów. Możemy to zrobić wchodząc w Status Partnera w część o Certyfikatach i klikając Informacje o Firmie.

Doradcy klienta ds. strategii w firmie

Na moim przykładzie.

Główny mail w MCK jest na gmail.com. Wszyscy Klienci na kontach podrzędnych, którzy są administratorami na Swoich kontach w emailu gmail.com są również brani pod uwagę. Mój mail w gmail.com jest dodany jako administrator do kont Google Analytics i Google Moja Firma.

Rozwiązanie jakie podaje Support Google, to dodanie nowego administratora w domenie firmowej – do tego dąży Google tym ograniczeniem. Nowy administrator nadaje obecnemu uprawnienia Tylko do odczytu. I niby wszystko powinno działać, ale…

Musiałbym dodać nowego administratora również do kont Google Analytics i Google Moja Firma – zbyt dużo czasu i pracy.

Dodatkowo w moim przypadku nie rozwiązuje to w 100% problemu. Pytanie co jeśli adres firmowy jest podpięty do starych kont Klientów jako administrator – stare czasy, gdy na kontach musiał być administrator (każde konto Klienta miało takiego dodatkowego administratora w domenie firmowej).
Dodatkowo drzewo MCK w dół – każde podrzędne MCK założone na firmowym mailu (każde konto MCK osobny email).


A to cały czas ja – jeden i ten sam Użytkownik.

Po ogłoszeniu nowych zasad celowo nie zdawałem egzaminów przez dłuższy czas – nie miałem na to czasu. Miałem zdany tylko egzamin w sieci wyszukiwania ważny do lutego 2021.

Jeśli i tak mam ważny tylko jeden egzamin, czyli mała strata, to jaki problem jest rozpocząć procedurę uzyskania Certyfikacji ponownie?

Założyłem MCK na drugiej domenie firmowej, której nie ma w moim drzewie kont MCK i kont Google Ads i dodałem do niego obecne konto MCK najwyższego szczebla.

Zgłosiłem się do Pragramu Google Partners nowym emailem i zdałem egzamin z sieci wyszukiwania. Po pewnym czasie zorientowałem się, że sekcja Certyfikaty nadal oznaczona jest jako Prawie zdobyty. Doczytałem informację i zdałem pozostałe niezbędne egzaminy. Trzeba zdać egzaminy z sieci wyszukiwania, reklamowej, reklam produktowych i Youtube.

Wydatki od razu się naliczyły – na to wygląda, że nie jest już brany pod uwagę wiek konta, a tylko jego wydatki w ostatnie 90 dni. Skuteczność od razu się przeliczyła i nadal sugeruje poprawki względem rekomendacji (do zrobienia na początku roku). Liczba osób potrzebna do zdania egzaminu?

1!

W ten sposób mam MCK, które będzie mi służyć do Programu Google Partners, ale obsługiwać Klientów będę logując się tak jak dotychczas, na konto MCK z administratorem w gmail.com. Czyli zostają bez zmian dostępy administracyjne do wszystkich kont.

Gdy ruszy nowy Program Google Partners będę śledził moją sytuację i dam znać, czy moje rozwiązanie się sprawdziło.

Na wszelki wypadek nie odpiąłem konta MCK z mailem na gmail.com od Programu Google Partners.

Po dzisiejszych zmianach wreszcie mogę pokazać, że na nowym najwyższym MCK mam spełnione wszystkie wymagania.

status partnera google 2022

Ja wykonałem minimalną pracę, ale wiele agencji musiało wprowadzić ogromne zmiany w Swojej strukturze konta MCK i kont niższego poziomu, by spełnić wymóg 50% osób, które muszą zdać egzaminy.

Czy z perspektywy czasu zmieniłbym coś? Chyba nie, ponieważ moje działania spowodowały, że mam dwa konta MCK ze zdanymi egzaminami w programie Google Partners, co dało możliwość bycia Google Partner Premium, co widać na screenie powyżej – ciekawe co będzie za rok. Na koncie MCK niższego poziomu nie mam zaliczonego tego punktu, ale właśnie to konto jest „drugą osobą” ze zdanymi egzaminami, co wpłynęło na status na MCK najwyższego poziomu.