Po co Ci więcej niż 1 domena? Nie daj się oszukać!

Mam ostatnio wrażenie, że internet stał się miejscem gdzie łatwo zostać oszukanym. Sądzę, że może stać się to szybciej niż na peronie PKP, gdy jakiś kieszonkowiec wyciągnie Ci portfel.

Temat naciągania (inaczej się tego nie da nazwać) na zupełnie nie potrzebne Ci domeny znany jest mi od dawna, ale dzisiaj po Interwencji na Polsacie stwierdziłem, że trzeba jak najwięcej ludzi uświadamiać w tej kwestii. Jeśli chcesz obejrzeć ten odcinek Interwencji kliknij tutaj.

ważneNa czym polega całe zamieszanie? Załóżmy, że masz domenę www.skup-klockow-lego.pl. Dzwoni Twój telefon komórkowy i jak zwykle słyszysz miły głos, który mówi: Dzień dobry. Dzwonię z firmy X i chciałabym z Panem/Panią porozmawiać na temat Państwa domeny. Zgłosiła się do nas firma, która chce wykupić podobnie brzmiącą domenę.

Tu muszę wytłumaczyć, że chodzi o inne aliasy domeny, czyli np.:
www.skup-klockow-lego.eu
www.skup-klockow-lego.com
www.skup-klockow-lego.com.pl
www.skup-klockow-lego.org.pl

itd., itp.

Zapewne już wiecie, że żadnej firmy zainteresowanej tymi domenami nie ma. Jest to tylko forma wpłynięcia na Was, abyście skorzystali z super promocji i wykupili wszystkie możliwe kombinacje za jedyne 1500 zł netto (wartość jest przykładowa). Przypominam, że domenę na pierwszy rok można kupić za groszowe sprawy, np. za 12 zł brutto/rok)

Po co Ci więcej niż 1 domena? Duże i bardzo duże firmy dbają w ten sposób o swój wizerunek by nikt nie wykupił podobną do ich domenę i nie zamieścił na niej obraźliwych treści, itp.

Małym i średnim firmom na pewno tak duża ilość domen nie jest potrzebna. Możecie zadbać o podstawowe domeny, ale to też często stoi na granicy rentowności takich działań.

Wracając do tematu domniemanej firmy, która jest zainteresowana podobnymi domenami do Waszych. Wiele takich telefonów odebrałem i często w międzyczasie sprawdziłem dostępność tych domen. Firma, która oferowała mi wykupienie takich domen nawet nie zadbała o zarezerwowanie tych domen. Tak na pewno będzie i w Waszym przypadku.

Bardzo ważne jest by nie zgadzać się na żadne ustalenia drogą telefoniczną. Rozmowy są nagrywane i każda Wasza zgoda będzie potraktowana jako zawarcie umowy i nawet drogą sądową będzie Wam trudno pozbyć się natrętnej firmy.

Podsumowując:

  • Sami jesteście w stanie wykupić x domen za niewielkie pieniądze.
  • Nie ma żadnej firmy, która jest zainteresowana podobnymi domenami (jeśli są takie firmy to już dawno o tym wiecie i śledzicie sami temat).
  • Nie wyrażajcie na nic zgody w rozmowie telefonicznej.
  • Dopytajcie dokładnie o firmę, z którą rozmawiacie i w ekstremalnym przypadku, gdy zaciekawi Was oferta, poproście o wysłanie jej na maila co pozwoli Wam zapoznać się z nią dokładnie i skonsultować decyzję z osobami bardziej orientującymi się w temacie.