Konkurencja Google?? Nowa wyszukiwarka Bing.

Uruchomiona na początku czerwca nowa wyszukiwarka Microsoftu już przysparza sobie nowych użytkowników. Wyszukiwarka Bing została zaprezentowana 28 maja na konferencji All Things Digital i już po dwóch tygodniach od startu uzyskała o 3 punkty procentowe więcej udziału w porównaniu z poprzednią wersją wyszukiwarki. W dniach 8-12 czerwca wyszukiwarka Bing była już używana przez 16,7 % wszystkich korzystających z wyszukiwarek. Czy tak szybki wzrost popularności nadal się utrzyma?

O samej wyszukiwarce wypowiedział się Steve Ballmer (CEO Microsoft): „Dzisiejsze wyszukiwarki odwalają porządną robotę, pomagając ludziom w nawigowaniu po sieci i znajdowaniu informacji, ale nie pracują odpowiednio, aby umożliwić ludziom korzystanie z informacji, którą znajdą. Kiedy zaczęliśmy budować Bing, oparliśmy się na głębokim zrozumieniu tego, jak ludzie naprawdę chcą używać sieci.”

Microsoft mówi o Bing jako decision engine (silnik podejmowania decyzji) a nie jak do tej pory mówiło się o wyszukiwarkach search engine (silnik wyszukiwania).

Mamy nadzieję, że Bing wniesie świeży powiew na rynek wyszukiwarek, ale na razie po wstępnych testach bliżej jej do zwykłej wyszukiwarki niż do „silnika podejmowania decyzji”.

Poruszając ten temat zastanawiam się jakie stanowisko zajmą polscy pozycjonerzy. Czy rozgryzany już przez Google algorytm nowej wyszukiwarki Microsoftu, będzie również zagadką dla pozycjonerów? Czy będzie trzeba przewidzieć w jaki sposób pozycjonować strony www, by i Bing wyświetlał je poprawnie i na wysokich pozycjach? Już w tej chwili po krótkim teście stwierdzam, że wyniki różnią się diametralnie tych dwóch wyszukiwarek. Dla zapytania „hotele kraków” obie wyszukiwarki podają różne wyniki. Powstaje pytanie, które są bardziej miarodajne? Wiemy, że wyszukiwarka Google ma duże problemy z wieloma stronami, które zaśmiecają jej indeks, natomiast nowa wyszukiwarka wydaje się być pozbawiona śmietniska. Sądzę, że czas pokażę, czy nowa wyszukiwarka przyjmie się i czy przekroczy barierę 40 bądź 50% udziału w tej branży.

autor: Dominik Myślak RedJasper